Wszędzie czytasz o stylu Hampton? 🙂 O co właściwie w tym chodzi?

Jeśli kochasz morze, a twoje kolory to biel i granat,  istnieje spore prawdopodobieństwo, że jesteś lub w niedalekiej przyszłości zostaniesz miłośnikiem stylu Hampton.

maroccan trellis white-navy

MAROCCAN TRELLIS WHITE-NAVY

2,359.00 

zobacz

Styl ten można określić jako „casual elegance”. Chodzi w nim o elegancję, w której jest jednak sporo swobody, a mniej wyrafinowania.  Jest także kilka charakterystycznych motywów przewodnich dla tego stylu jak: naturalna kolorystyka, miękkie tkaniny oraz drewniane podłogi. O tym przeczytacie w dalszej części tego posta.  A teraz zobaczcie wnętrza typowe dla Hampton style:

 

2 hampton

3 hampton

4 hampton

 

HISTORIA

Hamptons to grupa miejscowości zwanych również East End. Miejscowości te tworzą bardzo znany nadmorski kurort dla mieszkańców północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Obszar ten oferuje jedne z najdroższych i najbardziej luksusowych rezydencji w całej Ameryce. Średnia cena domu na tym obszarze to 8,5 mln złotych (co może Warszawiakom nie wyda się zawrotną sumą, zważywszy na ceny domów w stolicy). Oczywiście cena rośnie wraz z przybliżaniem się rezydencji do oceanu i odwrotnie. Najlepsze domy osiągają ceny ok.  5 mln dolarów.

Od końca XIX wieku teren Hamptons stał się ulubionym miejscem wypoczynku wyższej klasy nowojorczyków. Piękno krajobrazu, ocean, oraz bliskość Nowego Yorku przyciągnęły elity. Powstawały wspaniałe rezydencje, które jednak miały być domami „letnimi”, stąd charakterystyczny wystrój, mający na celu podkreślić wakacyjny charakter miejsca przy zachowaniu elegancji i jakości.

Z czasem Hamptons stał się symbolem niezobowiązującej elegancji oraz relaksującego stylu życia.

5 hampton

6 hampton

http://www.dmaxphotography.com.au/

8 hampton

9 hampton

10 hampton

TYPOWE ELEMENTY

Klasyczne domy Hamptons mają kilka wspólnych cech:

 1. biała boazeria,
 2. wysokie, kasetonowe lub skośne sufity z wyeksponowanymi belkami stropowymi,
 3. drewniane podłogi
 4. neutralne kolory inspirowane oceanem
 5. naturalne materiały wykończeniowe i dekoracyjne
 6. przestronne okna często z widokiem na ocean wpuszczające dużo światła słonecznego

11 hampton

12 hampton

13 hampton

14 hampton

15 hampton

16 hampton

17 hampton

18 hampton

19 hampton

classic trellis

CLASSIC TRELLIS

2,199.00 

zobacz

KOLORY

Materiały używane do dekoracji jako baza występują często w neutralnych kolorach od ciemnoszarego poprzez miękkich odcieni szarości, beżu, brązów w odcieniach piasku i cukru trzcinowego.

 

WIKLINA

Koniecznym elementem jest wiklina. Jest obecna nie tylko w dodatkach, ale często są z niej wykonane całe meble bądź ich elementy. Jeżeli chodzi o meble to warunkiem jest naturalny materiał, z którego powstały. Oprócz wikliny używa się dębowego drewna często w wapiennych odcieniach, mogą być bielone, szare – przecierane, ale w tym stylu idealnie wyglądają dla kontrastu ciemne meble.

20 hampton

21 hampton

22 hampton

23 hampton

DETALE

Na koniec detale, bez których wnętrze w stylu Hampton nie może się obyć. Tkaniny w niebiesko – białe paski i miękkie wełniane lub neutralne sizalowe dywany. Do tego duże wygodne sofy obite lnianymi tkaninami w naturalnych, spokojnych barwach z dużą ilością dekoracyjnych poduszek.

24 hampton

25 hampton

26 hampton

27 hampton

Elizabeth Cooper's Sag Harbor Home – Lonny Magazine

30 hampton

32 hampton

33 hampton

31 hampton

hampton

HAMPTON

999.00 

zobacz

Ważne elementy, o których nie można zapomnieć urządzając wnętrze w stylu Hampton: oświetlenie. Ale to już rozległy temat na osobnego posta.  Niedługo o tym poczytacie. J

Mamy nadzieje, że ten post zainspirował Was oraz pokazał na czym polega urok i tajemnica stylu hampton.

Czy macie jakieś pytania? Jeśli możemy Wam pomóc w dekorowaniu lub urządzaniu będziemy bardzo szczęśliwi.

Udostępnij wpis

2 komentarze

 • Clara says:

  Piękne fotograficzne podsumowanie. Jeszcze brakuje świec w latarniach jako dekoracji?

  • wo says:

   Dziękujemy 🙂 Planujemy temat dalej eksplorować i napisać jeszcze o oświetleniu, dodatkach dekoracyjnych jak muszle, koralowce, wszelkie morskie akcenty, a także lampiony – obowiązkowo. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *