Jak utrzymać dywan w czystości, co zrobić w wypadku zaplamienia – odczarujmy te kwestie. W tym poście znajdziesz praktyczne porady na temat czyszczenia dywanu.

1. Zasada pierwsza: wprowadź reguły dla domowników: dzieci nie jedzą na dywanie, nie wchodzimy w brudnych  butach itp.

53208425697ab0420800510f._w.1500_s.fit_

 

2. Zasada druga: odkurzaj regularnie. W przypadku wełnianego dywanu na początku zmierzysz się z problemem tzw. „pylenia” czyli inaczej mówiąc dywan wyrzuca z siebie mnóstwo włosków i wszystko tym obłazi 🙂 Jest to naturalna cecha wszystkich wełnianych dywanów i niestety trzeba to wytrzymać przez maksymalnie 2- 3 miesiące. Potem problem znika. Aby zniwelować efekt pylenia dywan trzeba odkurzać częściej niż zwykle. Po dwóch czy trzech miesiącach wystarczy regularne odkurzanie np. raz na 2 -3 dni. Większość odkurzaczy ma specjalną szczotkę do odkurzania dywanów, bardzo dobrze sprawdza się nakładka na odkurzacz z rolką. Ważne jest aby dywan odkurzać w kierunku włosia gdyż przesuwanie szczotki pod włos niepotrzebnie fatyguje dywan.

IMG_4537

 

3. Zasad trzecia: co zrobić kiedy na dywanie pojawi się plama np. z czerwonego wina, kawy, herbaty lub czegokolwiek innego. Najważniejsza zasada to: działaj szybko 🙂 Jeśli to mąż wylał wino na dywan, nie trać czasu na udowadnianie błędu (porozmawiacie potem 🙂 tylko błyskawicznie ściągnij ciecz łyżką, a następnie za pomocą gąbki lub ściereczki i zimnej wody usuwaj substancje z dywanu ruchem ściągającym. Nie wcieraj plamy w dywan tylko ściągaj, wypłucz ściereczkę i ponawiaj czynność, aż do usunięcia całego zabrudzenia. Czyszczenie rozpoczynaj od brzegu plamy do jej środka. Nie stosuj ciepłej wody gdyż powoduje kurczenie się włókien. W razie konieczności możesz użyć do ściągania plamy zwykłego mydła, najlepiej szarego. Po usunięciu zabrudzenia wysusz wilgotne miejsce suszarką ustawioną na najniższe obroty. Na koniec  przeczesz dywan szczotką do ubrań w kierunku włosia.

cleaning-tips-red-wine-stains-removal

washingcarpets-carpetcleaninglosangeles

area-rug-fringe

 

4. Zasada czwarta czyli trzepak pod każdym blokiem. Czy trzepać dywan? Raczej odradzamy tego typu pielęgnację w przypadku ręcznie tkanych dywanów z wełny, gdyż niszczy ono strukturę pęczków, co w efekcie może wpłynąć na szybsze sfatygowanie dywanu. Jeżeli koniecznie chcesz pomaszerować z dywanem na trzepak to rób to bardzo sporadycznie.

5. Zasada piąta: stawianie ciężkich mebli na dywanie typu sofa lub fotel. Oczywiście można stawiać tego typu meble na dywanie, a w przypadku zagniecenia czy wyraźnego odciśnięcia można łatwo się z tym uporać. W miejscu odciśnięcia połóż wilgotny (nie mokry) ręcznik a następnie kilkakrotnie przeprasuj żelazkiem w kierunku włosia. Powtarzaj czynność aż do całkowitego usunięcia zagniecenia lub odciśnięcia. Ważne jest tylko aby nie prasować bezpośrednio po dywanie, to mu z pewnością zaszkodzi.

 

2013-Traditional-Living-Room-Decorating-Ideas-from-BHG-13

 

 

5. Zasada piąta: przywracanie blasku dywanowi. Raz na jakiś czas, rekomendujemy mniej więcej raz do roku, można w prosty sposób odświeżyć dywan. Po odkurzeniu dywanu nalej do miski ciepłej wody (nie gorącej) i wsyp niewielką ilość detergentu do czyszczenia dywanów.  W takim roztworze zamocz bezbarwną bawełnianą ściereczkę, wykręć ją dobrze z nadmiaru wody, po czym rozłóż na dywanie i prasuj żelazkiem, ale zawsze w kierunku włosia. Po takiej pielęgnacji dywan odwdzięczy Ci się powrotem do dawnej świetności.

2carpet1

 

6. W razie konieczności oddaj dywan do pralni, która specjalizuje się w praniu dywanów. Po profesjonalnych zabiegach twój dywan będzie wyglądał jak nowy.

Warto wiedzieć, że prawidłowo pielęgnowany  ręcznie tkany dywan pięknie  się starzeje. Z czasem nabiera patyny, co dodaje mu uroku i może być ozdobą przez długie lata.

 

leather-cocktail-ottoman-Family-Room-Transitional-with-accessory-placement-area-rug

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *