Znacie styl boho? Lubicie? W modzie to kolory, wzory i nietypowe fasony ubrań. Kobiecy i kolorowy, często z motywami kwiatowymi i dodatkami typu frędzle i pompony. A co z wnętrzami? Boho w domu to wzorzyste tkaniny, meble vintage i całe mnóstwo dekoracyjnych dodatków. Co też jest charakterystyczne dla stylu boho to, że używa się w nim niemal wyłącznie naturalnych materiałów: wełna, bawełna, drewno, kamień, wiklina, rattan, dużo roślin.


Styl boho został zapoczątkowany już w wieku XVIII, a jego nazwa pochodzi od słowa “la boheme” oznaczającego po francusku cyganerię – grupę artystów żyjących wg ustalonych przez siebie samych zasad. Artyści częstokroć byli ludźmi biednymi (często również nadmiernie rozrzutnymi -:)) wobec czego ich garderoba często bywała podniszczona, niekoniecznie zgodna z obowiązującą modą. Podobnie rzecz się miała z mieszkaniami. Wnętrza były wyposażane w niezbędne sprzęty, a dekorowane tym co akurat było dostępne bez konieczności wydawania na to większych pieniędzy. A jakoże kreatywność to nieodłączna część talentu, mieszkania artystów bywały bardzo kolorowe, ciekawe i nietuzinkowe.

 

Prawdziwa eksplozja mody na styl boho nastąpiła pod koniec lat 60-tych XX wieku. Boho z tego hipisowkiego okresu czerpie swobodne łączenie na pozór nie pasujących do siebie elementów i form. Z czasem definicja stylu wzbogaciła się o motywy etno i elementy sztuki ludowej.

Czym obecnie może nas urzec styl boho? Jeśli kochasz podróżować, marzyć, cenisz wolność i sztukę, to prawdopodobnie jest to styl właśnie dla Ciebie! Soczysta mieszanka intensywnych kolorów, stylów, struktur i faktur z pewnością będzie idealna jeśli Twoje mieszkanie ma mieć charakter i styl i wyrażać Twoją barwną osobowość. Dodatkowo, sterylny porządek przy stylu boho nie jest wymagany.

Oczywiście styl boho ma tyleż samo zwolenników jak i przeciwników. Przez tych ostatnich uważany jest za zbyt kontrowersyjny i ekscentryczny. Z pewnością styl boho nie przypadnie do gustu amatorom klasycznych aranżacji. Jego zwolennicy twierdzą, że nie sposób oprzeć się ferii barw i wzorów tego niebanalnego stylu.

Jak urządzić wnętrzew stylu boho?Przede wszystkim należy dać się ponieść wyobraźni, ponieważ styl boho ma wyrażać wolność poprzez oryginalne, śmiałe połączenia. Liczy się kreatywność. Aranżacja w stylu boho powinna być odważna i intrygująca, ale jednocześnie miała lekkość i była niezobowiązująca. Świetnie sprawdzą się meble i dodatki zaczerpnięte ze stylu vintage i etnicznego. Jednak dozwolone są różne wariacje na temat ponieważ główną zasadą stylu boho jest dowolność. W stylu tym stawiamy na eklektyzm, przepych (ale nie taki jak w stylu glamour – chodzi o przepych w ilości motywów, przepych kolorów). Od mebli ważniejsze są dodatki i dekoracje ścienne. Wnętrze urządzone w stylu boho ma nastrajać optymistycznie, a efekt ten można osiągną poprzez zastosowanie soczystych kolorów. Choć z pozoru może to wyglądać na bezładną plątaninę barw – to jednak w tym szaleństwie jest metoda. Jako bazę kolorystyczną często stosuje się kolory ziemi, a następnie dodaje się bardzo intensywne kolory i zestawia się je ze sobą.  Na równi z kolorystyką w stylu boho akcent kładziemy na wzory. Szczególnie porządane będą motywy kwiatowe, roślinne , etniczne, a dla wielbicieli stylu ludowego, można je również wkomponować w przestrzeń.

Domowe tekstylia.

W stylu boho idealnie sprawdzają się kolorowe dywany. Z powodzeniem możesz zaszaleć w tym temacie. Chyba tylko w stylu boho  można zastosować kilka wzorzystych dywanów w jednym pomieszczeniu. Dobierając tekstylia pamiętaj aby miały kontrastowe wzory i kolory. Możesz łączyć rzeczy retro, etno, hinduskie, a także nowoczesne. Bardzo charakterystyczne dla stylu boho są frędzle zarówno przy dywanach, zasłonach, narzutach czy poduszkach dekoracyjnych.

 

 

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *