Znacie styl boho? Lubicie? W modzie to kolory, wzory i nietypowe fasony ubrań. Kobiecy i kolorowy, często z motywami kwiatowymi i dodatkami typu frędzle i pompony. A co z wnętrzami? Boho w domu to wzorzyste tkaniny, meble vintage i całe mnóstwo dekoracyjnych dodatków. Co też jest charakterystyczne dla stylu boho to, że używa się w nim niemal wyłącznie naturalnych materiałów: wełna, bawełna, drewno, kamień, wiklina, rattan, dużo roślin.


Styl boho został zapoczątkowany już w wieku XVIII, a jego nazwa pochodzi od słowa “la boheme” oznaczającego po francusku cyganerię – grupę artystów żyjących wg ustalonych przez siebie samych zasad. Artyści częstokroć byli ludźmi biednymi (często również nadmiernie rozrzutnymi -:)) wobec czego ich garderoba często bywała podniszczona, niekoniecznie zgodna z obowiązującą modą. Podobnie rzecz się miała z mieszkaniami. Wnętrza były wyposażane w niezbędne sprzęty, a dekorowane tym co akurat było dostępne bez konieczności wydawania na to większych pieniędzy. A jakoże kreatywność to nieodłączna część talentu, mieszkania artystów bywały bardzo kolorowe, ciekawe i nietuzinkowe.

 

Prawdziwa eksplozja mody na styl boho nastąpiła pod koniec lat 60-tych XX wieku. Boho z tego hipisowkiego okresu czerpie swobodne łączenie na pozór nie pasujących do siebie elementów i form. Z czasem definicja stylu wzbogaciła się o motywy etno i elementy sztuki ludowej.

Czym obecnie może nas urzec styl boho? Jeśli kochasz podróżować, marzyć, cenisz wolność i sztukę, to prawdopodobnie jest to styl właśnie dla Ciebie! Soczysta mieszanka intensywnych kolorów, stylów, struktur i faktur z pewnością będzie idealna jeśli Twoje mieszkanie ma mieć charakter i styl i wyrażać Twoją barwną osobowość. Dodatkowo, sterylny porządek przy stylu boho nie jest wymagany.

Oczywiście styl boho ma tyleż samo zwolenników jak i przeciwników. Przez tych ostatnich uważany jest za zbyt kontrowersyjny i ekscentryczny. Z pewnością styl boho nie przypadnie do gustu amatorom klasycznych aranżacji. Jego zwolennicy twierdzą, że nie sposób oprzeć się ferii barw i wzorów tego niebanalnego stylu.

Jak urządzić wnętrzew stylu boho?Przede wszystkim należy dać się ponieść wyobraźni, ponieważ styl boho ma wyrażać wolność poprzez oryginalne, śmiałe połączenia. Liczy się kreatywność. Aranżacja w stylu boho powinna być odważna i intrygująca, ale jednocześnie miała lekkość i była niezobowiązująca. Świetnie sprawdzą się meble i dodatki zaczerpnięte ze stylu vintage i etnicznego. Jednak dozwolone są różne wariacje na temat ponieważ główną zasadą stylu boho jest dowolność. W stylu tym stawiamy na eklektyzm, przepych (ale nie taki jak w stylu glamour – chodzi o przepych w ilości motywów, przepych kolorów). Od mebli ważniejsze są dodatki i dekoracje ścienne. Wnętrze urządzone w stylu boho ma nastrajać optymistycznie, a efekt ten można osiągną poprzez zastosowanie soczystych kolorów. Choć z pozoru może to wyglądać na bezładną plątaninę barw – to jednak w tym szaleństwie jest metoda. Jako bazę kolorystyczną często stosuje się kolory ziemi, a następnie dodaje się bardzo intensywne kolory i zestawia się je ze sobą.  Na równi z kolorystyką w stylu boho akcent kładziemy na wzory. Szczególnie porządane będą motywy kwiatowe, roślinne , etniczne, a dla wielbicieli stylu ludowego, można je również wkomponować w przestrzeń.

Domowe tekstylia.

W stylu boho idealnie sprawdzają się kolorowe dywany. Z powodzeniem możesz zaszaleć w tym temacie. Chyba tylko w stylu boho  można zastosować kilka wzorzystych dywanów w jednym pomieszczeniu. Dobierając tekstylia pamiętaj aby miały kontrastowe wzory i kolory. Możesz łączyć rzeczy retro, etno, hinduskie, a także nowoczesne. Bardzo charakterystyczne dla stylu boho są frędzle zarówno przy dywanach, zasłonach, narzutach czy poduszkach dekoracyjnych.

 

 

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *